Ocieplenie domu

Ocieplenie domu styropianem lub wełną

Decyzja o ociepleniu domu jest zawsze jedną z cięższych do podjęcia. Największą przeszkodą stojącą na drodze są koszty ocieplenia domu zależne od wielu czynników: powierzchni ścian, użytych materiałów czy też technologii. Jednak dobre ocieplenie domu jest kluczowe dla komfortu mieszkania. Dom nieocieplony, o złych właściwościach termicznych będzie miał problemy z ogrzaniem pomieszczeń oraz z utrzymaniem temperatury, rujnując budżet rodzinny.

Najwięcej do zyskania na ociepleniu budynku mają mieszkańcy domów budowanych w latach ‘60, ‘70 i ‘80, których w Słupsku, Ustce i okolicach jest sporo. Według szacunków docieplenie domu z tego okresu może obciąć wydatki na ogrzewanie o 50-60%.

W Dagbud oferujemy ocieplenie domu w Słupsku i okolicach styropianem bądź wełną, materiałami sprawdzonymi i cieszącymi się zaufaniem.

Ocieplenie domu styropianem

Styropian jest bardzo popularnym materiałem do ocieplania budynków. Największą zaletą zastosowania styropianu jest jego niska waga przez co nie musi być wliczany w projekcie budynku. Oprócz tego jest bardzo łatwy w montażu przez dostarczenie w postaci lekkich w obróbce płyt oraz wykazuje się wysokimi właściwościami hydroizolacyjnymi. Należy jednak zwrócić uwagę by płyty przylegały na całej powierzchni, gdyż takie niedociągnięcia mają wpływ na efekt końcowy. Dodatkowo styropian nie ma wysokich właściwości izolacji dźwięku, więc nie jest zalecane stosowanie go przy budynkach drewnianych szkieletowych lub w głośnych okolicach.

Interesującym wariantem styropianu jest styropian grafitowy. Wzbogacenie styropianu grafitem ma zdecydowanie pozytywny wpływ na jego odporność na wysokie temperatury oraz poprawia jego wydajność termoizolacyjną. Pozwala to na redukcję grubości warstwy nawet o 33% co przekłada się na lepsze nasłonecznienie pomieszczeń.

Jednak jedną niezaprzeczalną zaletą styropianu jest jego cena. Ocieplenie tej samej powierzchni ściany będzie o 10-15% tańsze niż przy zastosowaniu wełny mineralnej.

Ocieplenie budynku wełną

Wełna jest drugim z materiałów używanym najczęściej do docieplania domów. Produkowana jest w dwóch wariantach: wełny szklanej oraz wełny skalnej. Montaż wełny jest zdecydowanie bardziej wymagający w porównaniu do styropianu, ponieważ niezbędne jest wykonanie rusztu podtrzymującego wełnę by równo przylegała do ściany. Dzięki swojej sprężystości wełna dokładnie przylega do każdej nierównej powierzchni zachowując dobrą paroprzepuszczalność. Niezaprzeczalną zaletą wełny jest też doskonała izolacja dźwięku.

Na niekorzyść wełny przemawia jej stosunkowo wysoka waga, gdzie wełna skalna jest najcięższa oraz wyższa, w porównaniu do styropianu, cena.

Wykończenie elewacji

Niezależnie od tego na jaki materiał zdecydujemy się do ocieplenia domu istotne będzie jego wykończenie zewnętrzne. Dla zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi zalecane jest zastosowanie tynku, który nie dość, że jest estetyczny, to jest i wytrzymały. Zapraszamy na naszą stronę poświęconą tynkom.